Słońce dostarcza Ziemi energii życiowej i jest głównym czynnikiem determinującym klimat i warunki pogodowe. Słońce wysyła nie tylko światło na ziemię, ale również niewidzialne promieniowanie, które otrzymane w zbyt dużych dawkach i „natychmiast” , może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Pamiętać należy, że powszechnie znane „opalanie” rozpoczyna się dopiero po 3-5 dni po ekspozycji na słońce, kiedy specjalne komórki skóry nazywane melanocytami zaczynają syntetyzować melaninę, organiczny naturalny garbnik pigułki. Melanina jest następnie przenoszona do sąsiednich komórek zwanych keratynocytami, które są głównymi typami komórek w naskórku lub górnej warstwie skóry. Dlatego tak ważne jest byśmy pierwsze dni ekspozycji naszego ciała na słońce byli niezmiernie ostrożni i używali kremów z wysokim filtrem SPF – tzw. „Blokkerów”.
Promieniowanie słoneczne składa się z szerokiego wachlarza promieni. Niektórzy nawet nie docierają do Nas, ponieważ są blokowane przez warstwę ozonową. Promieniowanie, które dociera do Ziemi, składa się z:
• widocznych promieni tzw. światło widzialne obejmuje wszystkie kolory, które widzimy „gołym” okiem,
• promieni podczerwonych (IR): transportują energię cieplną, co pozwala nam doświadczać ciepła.
• promieni ultrafioletowych (UV). Promieniowanie UV jest dodatkowo podzielone na promienie UVA, UVB i UVC, w zależności od długości fali. Promieniowanie ultrafioletem (UV) jest niewidoczne i dzieli się na promienie UVA, UVB i UVC. Promienie UVA powodują długotrwałe uszkodzenie skóry, w tym rak skóry i przedwczesne starzenie się skóry, a promienie UVB są główną przyczyną oparzenia słonecznego. Dlatego zawsze należy sprawdzić czy kupowany krem posiada ochronę przed promieniami UVA oraz UVB (nie jest to jednoznaczne i oczywiste).
Intensywność promieniowania słonecznego zależy od kilku czynników, takich jak pora roku, pora dnia, szerokość geograficzna, wysokość, odbicie ziemi i warunki pogodowe: