Kluczową technologią stosowaną w każdym filtrze przeciwsłonecznym jest filtr UV. Filtry UV mogą być chemiczne lub fizyczne. Filtry chemiczne działają przez pochłanianie światła UV i przekształcają go w większe promienie fali o mniejszym stopniu szkodliwe dla skóry. Filtry fizyczne odbijają, przenoszą lub częściowo absorbują światło i mogą chronić przed promieniowaniem UVA i UVB. Dwa najczęstsze filtry fizyczne to dwutlenek tytanu i tlenek cynku.

Czynnik funkcji ochrony słonecznej (spf)?

Czynnik ochrony przed słońcem (Sun Protection Factor) podany na tubce z filtrem przeciwsłonecznym informuje jak długo można pozostawać na słońcu bez skutków oparzenia. W praktyce SPF 20 oznacza, że wydłużamy dwudziestokrotnie czas po którym dojdzie do poparzenia słonecznego. Przyjmując, że zwykle dzieje się to po 15 minutach można łatwo wyliczyć: 20 SPF X 15 minut = 300 minut (5 godzin) – tyle „teoretycznie” zajmie słońcu poparzenie naszej skóry…Innymi słowy, im wyższa wartość SPF, tym większa / dłuższa ochrona przeciwsłoneczna. Pamiętać tutaj należy, że są to teoretyczne wartości. W rzeczywistości czas zależy między innymi od fototypu skóry [w tym koloru skóry, włosów, kolor oczu], lokalnej intensywności promieniowania UV i innych czynnikach, które opisaliśmy powyżej.

Opakowanie i inne detale.

Wielkość i waga pakowanego ze sobą sprzętu ma olbrzymie znaczenie zarówno w czasie górskiej ekspedycji, jak i……odprawy lotniskowej. Mając to na uwadze marka ALPEN stworzyła małe, poręczne, 30ml tubki, w których zamknięto konsystencje bogate w najlepsze składy i filtry ochronne. Dzięki takiemu praktycznemu rozwiązaniu, tubkę bez problemu schowasz w kieszeni plecaka, kurtki narciarskiej, torbie plażowej, czy nawet torbie podręcznej bagażu (zgodnie z zaleceniami linii lotniczych wielkość kosmetyku w bagażu podręcznym nie powinna przekraczać 100 ml). Zapraszamy do zapoznania się z trzema kategoriami produktów ALPEN: KREMY OCHRONNE, KREMY 2+1 = KREM+POMADKA OCHRONNA, POMADKA OCHRONNA.