1. Co najmniej 20 minut przed wyjściem na zewnątrz i poddaniem się ekspozycji słonecznej użyj kremu z odpowiednim filtrem – w ten sposób zapewnisz sobie maksymalną ochronę,
2. Upewnij się, że stosujesz wystarczająco wysoki poziom ochrony SPF. Zwróć szczególną uwagę na bardziej wrażliwe obszary twojego ciała, takie jak uszy, kark, szyje, nos, ramiona, stopy (górna część). Pamiętaj o specyfice miejsca, w którym obecnie jesteś i intensywności słońca, które będzie na Ciebie oddziaływało.
3. Ponownie nakładaj krem przeciwsłoneczny co 2 godziny. W górach kremuj częściej usta oraz nos, podczas wakacji letnich warto stosować krem po kąpieli. Szczególnie pamiętaj o swoich dzieciach, które często ścierają krem chusteczka (w górach - twarz/nos), oblizują spierzchnięte wargi (góry/plaża) lub wycierają się ręcznikiem (plaża).
4. Staraj się unikać intensywnego południowego słońca od 11:00 do 15:00 w miesiącach letnich lub podczas wakacji w krajach tropikalnych.
5. Jeśli przyjmujesz leki, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, aby upewnić się, że możesz spędzić czas na słońcu. Niektóre leki mogą uczynić skórę bardziej wrażliwą na promienie słoneczne.
6. Nadmierne „korzystanie z kąpieli słonecznych” może zagrażać zdrowiu, unikaj tego nawet po użyciu kremów.
7. Chroń dzieci. Dzieci są szczególnie narażone na działanie promieniowania UV i często spędzają więcej czasu na świeżym powietrzu niż dorośli. Rodzice powinni zachować szczególną ostrożność, aby chronić je przed słońcem, używając odzieży ochronnej, kapeluszy, okularów przeciwsłonecznych i gogli.