Efekt natychmiastowy - pigmentacja
Pierwszy efekt związany z barwą ekspozycji na słońce znany jest jako "natychmiastowa pigmentacja", czyli barwienie, które pojawia się podczas ekspozycji słonecznej i znika w ciągu 2 godzin. Powodowany przez UVA i widoczne światło – wiele osób twierdzi, że lekkie „muśnięcie” słońca widoczne na skórze będzie działać ochronnie na dalszym etapie opalania – nic bardziej mylnego. Skórę należy chronić kremem z filtrem niezależnie od stopnia opalenizny.

Efekt opóźniony:
Oparzenie słoneczne
Jeśli nie chronisz się przed wysoką dawką promieniowania UV, promienie te zaczną penetrować warstwy skóry w efekcie naczynia krwionośne poniżej powierzchni skóry rozszerzą powodując wyciek płynów stan zapalny i zaczerwienienie. Oparzenia słoneczne zwykle pojawiają się po 2-6 godzinach od wystawienia ciała na działanie intensywnych promieni słonecznych, osiągają maksymalną intensywność w ciągu 24-36 godzin i mają znamiona poparzenia I lub II stopnia.

Efekt długotrwały:
Starzenie się skóry
Ekspozycja na słońce odgrywa dużą rolę w procesie starzenia się skóry. Do 90% wszystkich widocznych oznak starzenia się można przypisać szkodliwym skutkom promieniowania słonecznego.

Rak skóry (czerniak złośliwy)
Rak skóry lub czerniak złośliwy, wydaje się być spowodowany przez uszkodzenie struktury DNA komórek skóry, które są wystawione na działanie słońca - z zaledwie 5% wszystkich raków występujących na obszarach skóry, które nie są narażone. Uszkodzenie tych komórek prowadzi do wzrostu zwyrodnieniowych komórek, które z kolei powodują raka. W Europie rak skóry jest znacznie bardziej rozpowszechniony w środkowej i północnej części kontynentu (m.in. Polska), gdzie ludzka skóra ma tendencję do zawierania mniej pigmentacji.